Organizacja i zarządzanie w przemyśle

 

W latach 90. pozycja Instytutu została wzmocniona poprzez intensyfikację działalności naukowo-badawczej, wydawniczej i szkoleniowej. Główne kierunki działania to: usługi na zlecenie jednostek administracji państwowej; prace na rzecz przedsiębiorstw związane z restrukturyzacją, prywatyzacją, marketingiem; analiza i wykorzystanie szans związanych z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w tym pozyskiwanie funduszy; wdrażanie systemów jakości w przedsiębiorstwach i laboratoriach; rozwój współpracy z zagranicą; kształcenie kadr naukowych.

 
czerwiec
22 '16

Zasilacze impulsowe

Alicja Miernikiewicz

Alicja Miernikiewicz

Większość urządzeń elektronicznych oraz elektrycznych potrzebuje zastosowania odpowiedniego zasilacza, których głównych zadaniem jest zapewnienie jednego lub kilku napięć stałych potrzebnych do zasilania układów sterujących, pomiarowych lub kontrolnych. Jednym z rodzajów takich zasilaczy są zasilacze impulsowe.
Są to zasilacze zbudowane w oparciu o przetwornicę napięcia. Obecnie ten rodzajów zasilaczy prawie całkowicie wyparł zasilacze transformatorowe i są stosowane w praktycznie wszystkich urządzeniach podłączanych do napięcia sieciowego, czyli np. do ładowarek telefonów komórkowych, komputerów i osprzętu, telewizorów, a także do zasilania urządzeń przenośnych i stacjonarnych. 
Zasilacze impulsowe (zobacz tutaj) mają wiele zalet. Jedną z nich jest duża sprawność , przekraczająca nawet 90% co jest bardzo istotne przy zasilaniu z akumulatora czy baterii. W porównaniu do zasilaczy transformatorowych, zasilacze impulsowe mają niewielką masę i małe rozmiary w stosunku do przenoszonej mocy. Dzięki szerokiemu zakresowi napięcia wejściowego (np. od 100 V do 240 V ) można je użytkować we wszystkich krajach świata. Zasilacze impulsowe są również odporne na krótkie zaniki napięcia, a także zakłócenia z sieci. Ważną zaletą jest również niski koszt wytworzenia.
Należy jednak pamiętać również o tym, że zbudowany ze złej jakości elementów lub źle skonstruowany zasilacz impulsowy może powodować zakłócenia na wysokiej częstotliwości, a także niestabilną pracę podłączonych urządzeń. Do wad tych zasilaczy można zaliczyć również złożoność konstrukcji oraz zwiększony poziom szumów i tętnień napięcia wyjściowego. 
Wybór odpowiedniego zasilacza impulsowego nie jest łatwy, a pochopna decyzja np. kierowana niską ceną może doprowadzić do poważnych problemów. Dlatego przy kupnie takiego zasilacza należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Należą do nich napięcie zasilania. stałe napięcie wyjściowe, prądy obciążeń dla poszczególnych napięć stałych, a także zabezpieczenia przeciążeniowe oraz przeciwzwarciowe.

biznes
produkcja

frazy kluczowe: biznes, produkcja


Komentarze internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia:
 

Warto zobaczyć

Produkcja, Biznes, Przemysł, Atex, Bezpieczeństwo, Business inteligence, Certyfikat iso

Piszą na tym blogu

Michał Bąk, Jacek Gos, Alicja Miernikiewicz

Archiwum

Styczeń 2019, Sierpień 2018, Maj 2018, Listopad 2017, Październik 2017, Sierpień 2017, Lipiec 2017, Lipiec 2016, Czerwiec 2016, Listopad 2015, Lipiec 2015, Luty 2015