lipiec
11 '16

Czy warto zrobić audyt energetyczny?

Alicja Miernikiewicz

Alicja Miernikiewicz

Audyt energetyczny to działanie przeprowadzone przez audytora energetycznego, które ma na celu pozyskanie rzetelnej wiedzy o stanie zużycia energii elektrycznej w budynku lub w zespole budynków, na przykład w przedsiębiorstwach, budynkach użyteczności publicznej, szkołach, urzędach itp. Możliwe jest również przeprowadzenie takiego audytu w lokalach prywatnych. Jednak najczęściej korzystają z niego firmy, których celem jest poprawa efektywności energetycznej.

Celem audytu jest zbadanie i ocenienie struktury zużywanej w budynku energii. Audytor przeprowadzający sprawdzanie budynku może zalecić konkretne rozwiązania mające służyć zmniejszeniu zużycia energii. Bardzo często audyt energetyczny obejmuje również doradztwo w zakresie inwestycji i przebudowy budynku tak aby korzyści z audytu energetycznego były jak największe.

Audyt energetyczny powinien obejmować:
- dokładną i szczegółową inwentaryzację instalacji elektrycznej znajdującej się w budynku wraz z określeniem jej właściwości cieplnych,
- opracowanie konkretnych rozwiązań dedykowanych ocenianemu budynkowi,
- dokładną ocenę każdej w przedstawionych przez audytora metod służących poprawie efektywności energetycznej,
- wskazanie na najlepszą i najbardziej korzystną dla budynku metodę zmniejszenia zużycia energii.

Korzyści z audytu energetycznego mają głównie wymiar finansowy dla firm. Mimo, iż modernizacja budynku to ogromne koszty, w ogólnym rozrachunku zmniejszenie zużycia energii przyniesie wymierne korzyści w postaci znacznych oszczędności. Dodatkowym plusem jest tutaj wymiar środowiskowy. Firmy dbające o ekologię są bardzo na topie.

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z takiego audytu obowiązek audytu dla firm znajduje swoje odzwierciedlenie w przepisach prawa. Pomaga to w poprawie ergonomii niektórych przedsiębiorstw, a tym samym pozwala na znaczne oszczędności, które można wykorzystać na dalszy ich rozwój i wprowadzanie ulepszeń oraz innowacji.

biznes
produkcja
rolnictwo

frazy kluczowe: biznes, produkcja, rolnictwo


Komentarze internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia:
 

Warto zobaczyć

Biznes, Produkcja, Elektronika, Maszyny, Przemysł, Rolnictwo

Piszą na tym blogu

Alicja Miernikiewicz, Michał Bąk, Jacek Gos

Archiwum

Lipiec 2016, Czerwiec 2016, Listopad 2015, Lipiec 2015, Luty 2015