Organizacja i zarządzanie w przemyśle

 

W latach 90. pozycja Instytutu została wzmocniona poprzez intensyfikację działalności naukowo-badawczej, wydawniczej i szkoleniowej. Główne kierunki działania to: usługi na zlecenie jednostek administracji państwowej; prace na rzecz przedsiębiorstw związane z restrukturyzacją, prywatyzacją, marketingiem; analiza i wykorzystanie szans związanych z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w tym pozyskiwanie funduszy; wdrażanie systemów jakości w przedsiębiorstwach i laboratoriach; rozwój współpracy z zagranicą; kształcenie kadr naukowych.

 
październik
11 '17

Nowoczesne łączenia

Nowoczesne łączenia

(...) Idąc z duchem czasu, w szeroko pojętym przemyśle używa się coraz cieńszych i lżejszych materiałów. Jak blachy czy elementy z tworzywa sztucznego. Łączenie tych elementów, musi być trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju zgięcia wyrywania, czy inne urazy mechaniczne. Oto kilka najlepszych metod. Kołki gwintowane pem, (...)

Artykuły: biznes, łączenie, nity, produkcja, przemysł

 
sierpień
30 '17

Pod presją - ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa

Pod presją - ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa

(...) Zasady działania zaworu bezpieczeństwa są bardzo proste. Jest to jednak urządzenie niezbędne w układach fluidalnych. Czy wiesz jakie części do zaworów bezpieczeństwa są niezbędne, aby poprawnie funkcjonowały? Zawory te przede wszystkim konstruowane są w oparciu o korpus. W korpusie sprężyny natomiast umieszczona jest sprężyna. Ciśnienie otwarcia zaworu zależy od ustawień fabrycznych i odpowiada napięciu sprężyny. Siła jej napięcia jest przenoszona bezpośrednio przez tzw. wrzeciono na grzyb zaworu. Jak to działa w praktyce? Gdy w układzie wzrasta ciśnienie i przekracza pewną ustaloną wartość, zawór otwiera się powodując spadek ciśnienia w instalacji. Dopiero, gdy ciśnienie osiągnie pożądany poziom zawór ulega zamknięciu. To urządzenia o prostej budowie o którym więcej informacji znajdziesz na tej stronie, jednak bardzo (...)

Artykuły: biznes, produkcja

 
lipiec
27 '17

Produkcja filtrów oddechowych

Produkcja filtrów oddechowych

(...) Polska gospodarka rozwija się w zaskakującym tempie, chociaż na pewno nie jest wciąż na tak wysokim poziomie jak rynki zagraniczne. Wiele przedsiębiorstw zajmuje się coraz bardziej innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Ponadto mnóstwo firm stosuje coraz więcej materiałów najwyższej jakości, a ich produkty mogą śmiało konkurować z niosącymi markami zagranicznymi. Nasi producenci należą do wiodących dostawców różnych rozwiązań dla przemysłu i maszyn, ponieważ dostarczają najwyższej jakości surowce. Nie inaczej jest w branży produkującej środki eksploatujące. Klienci zamawiają środki smarne, uszczelnienia mechaniczne do pomp, a także inne produkty warsztatowe. Są one konieczne w codziennej pracy mechaników, tak samo jak chemiczne środki czyszczące, smarownice automatyczne do łożysk lub sprawne systemy (...)

Artykuły: biznes, produkcja

 
lipiec
11 '16

Czy warto zrobić audyt energetyczny?

Czy warto zrobić audyt energetyczny?

(...) Audyt energetyczny to działanie przeprowadzone przez audytora energetycznego, które ma na celu pozyskanie rzetelnej wiedzy o stanie zużycia energii elektrycznej w budynku lub w zespole budynków, na przykład w przedsiębiorstwach, budynkach użyteczności publicznej, szkołach, urzędach itp. Możliwe jest również przeprowadzenie takiego audytu w lokalach prywatnych. Jednak najczęściej korzystają z niego firmy, których celem jest poprawa efektywności energetycznej. Celem audytu jest zbadanie i ocenienie struktury zużywanej w budynku energii. Audytor przeprowadzający sprawdzanie budynku może zalecić konkretne rozwiązania mające służyć (...)

Artykuły: biznes, produkcja, rolnictwo

 
czerwiec
30 '16

Agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy

(...) Agregat prądotwórczy wytwarza energię elektryczną tam, gdzie nie ma innych jej źródeł jako samodzielne źródło energii lub pełni funkcje pomocnicze, w warunkach, gdy sieć jest przeciążona lub przy całkowitym braku zasilania. Agregaty prądotwórcze można stosować w celach produkcji prądu na potrzeby ogrzewania, oświetlania lub jako sile napędowa zarówno na ladzie jak i na morzu. Agregaty prądotwórcze . które mają znaleźć zastosowanie na lądzie wykonywane są jako będące elementem instalacji stałej lub ruchomej. Agregat prądotwórczy bywa bardzo przydatnym elementem także prywatnych gospodarstw, w pewnych krytycznych sytuacjach może okazać się niezbędną pomocą, np. wtedy, gdy na skutek warunków pogodowych typu wichury, tornada, orkany lub inne ekstremalne działania natury, zostaniemy odcięci od dostaw prądu. Dzisiaj oznacza to także z brakiem wody oraz ogrzewania. Oczywiście agregaty prądotwórcze na użytek domowy są mniejszych rozmiarów i nie dysponują mniejsza mocą. Agregaty prądotwórcze mogą być przenośne lub stacjonarne ze względu na większe rozmiary (...)

Artykuły: biznes, produkcja

 
czerwiec
22 '16

Zasilacze impulsowe

Zasilacze impulsowe

(...) Większość urządzeń elektronicznych oraz elektrycznych potrzebuje zastosowania odpowiedniego zasilacza, których głównych zadaniem jest zapewnienie jednego lub kilku napięć stałych potrzebnych do zasilania układów sterujących, pomiarowych lub kontrolnych. Jednym z rodzajów takich zasilaczy są zasilacze impulsowe.Są to zasilacze zbudowane w oparciu o przetwornicę napięcia. Obecnie ten rodzajów zasilaczy prawie całkowicie wyparł zasilacze transformatorowe i są stosowane w praktycznie wszystkich urządzeniach podłączanych do napięcia sieciowego, czyli np. do ładowarek telefonów komórkowych, komputerów i osprzętu, telewizorów, a także do zasilania urządzeń przenośnych i stacjonarnych. Zasilacze impulsowe (zobacz tutaj) mają wiele zalet. Jedną z nich jest duża sprawność , przekraczająca nawet 90% co jest bardzo istotne przy zasilaniu z akumulatora czy baterii. W porównaniu do zasilaczy transformatorowych, zasilacze impulsowe mają niewielką masę i małe rozmiary w stosunku do przenoszonej mocy. Dzięki szerokiemu zakresowi (...)

Artykuły: biznes, produkcja

 
listopad
19 '15

Rynek urządzeń elektronicznych

Rynek urządzeń elektronicznych

(...) Postępujący rozwój i miniaturyzacja urządzeń elektronicznych wymaga przemodelowania schematu działań na linii projekt-realizacja. Projektowanie elektroniki musi być poprzedzone fazą analiz, których celem jest doprecyzowanie charakteru użytkowego produktu i określenie jego funkcjonalności (dowiedz się więcej na stronie). Proces produkcyjny musi uwzględniać dzisiejsze standardy, czyli związane z miniaturyzacją, tzw. elementy SMD.SMD, to skrót od Surface Mounted Devices, czyli urządzeń przeznaczonych do montażu powierzchniowego. Montaż (...)

Artykuły: biznes, elektronika, produkcja

 
lipiec
22 '15

Jak dbać o suwnice i żurawie, aby długo służyły?

Jak dbać o suwnice i żurawie, aby długo służyły?

(...) Suwnice i żurawie są maszynami niezbędnymi w większych zakładach produkcyjnych, gdzie zachodzi potrzeba przeniesienia bardzo ciężkiego ładunku z miejsca na miejsce. Mowa o ciężarze nawet kilkunastu ton, którego w inny sposób przetransportować się nie da. Bezpieczne korzystanie z wyżej wymienionych maszyn w dużej mierze zależy od ich prawidłowej konserwacji. Faktem jest, że najwięcej awarii powstaje w wyniku błędu ludzkiego. Każda maszyna wyposażona jest w instrukcję obsługi zgodną ze specyfikacją techniczną. Nie wolno przekraczać dopuszczalnego obciążenia ani wykorzystywać urządzenia niezgodnie z przeznaczeniem. Po (...)

Artykuły: biznes, maszyny, produkcja

 
luty
04 '15

Myjki przemysłowe - rodzaje myjek i zastosowanie

Myjki przemysłowe - rodzaje myjek i zastosowanie

(...) W myśl przepisów BHP, w każdym zakładzie pracy powinny panować warunki, które zapewnią pracownikom komfort oraz bezpieczeństwo. Jednym z takich warunków jest nienaganna czystość w miejscu pracy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zakładów produkcyjnych, w których produkcja często utrudnia utrzymanie wymaganej czystości. Z tego względu, warto zaopatrzyć firmę w odpowiedni sprzęt czyszczący. Przykładem takiego sprzętu mogą być myjki przemysłowe. Pozwolimy sobie pokrótce omówić ich specyfikę oraz zastosowanie. Myjki przemysłowe (...)

Artykuły: biznes, produkcja, przemysł