Organizacja i zarządzanie w przemyśle

 

W latach 90. pozycja Instytutu została wzmocniona poprzez intensyfikację działalności naukowo-badawczej, wydawniczej i szkoleniowej. Główne kierunki działania to: usługi na zlecenie jednostek administracji państwowej; prace na rzecz przedsiębiorstw związane z restrukturyzacją, prywatyzacją, marketingiem; analiza i wykorzystanie szans związanych z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w tym pozyskiwanie funduszy; wdrażanie systemów jakości w przedsiębiorstwach i laboratoriach; rozwój współpracy z zagranicą; kształcenie kadr naukowych.

 
styczeń
11 '19

Bezpieczne uprawy

Michał Bąk

Michał Bąk Każdy z nas inwestując swoje pieniądze i czas oczekuje zwrotu zainwestowanych środków. Już od niepamiętnych czasów rolnicy jak i sadownicy borykają się z pasożytami upraw owocowych, czyli między innymi ptakami. Szpaki znalazły tutaj swoje specjalne miejsce. Szacuje się że szpaki potrafią zjeść z niepilnowanej uprawy aż do 50 % owoców. Jest to ogromna liczba. Jak przeciwdziałać ptakom, tak żeby ich nie krzywdzić, ponieważ ptaki w Polsce są pod ochroną.

Jak zabezpieczyć plantację przed aby nie odwiedzały nas szpaki?

Istnieją różne sposoby, poprzez ustawienia strachów, poprzez zamontowanie latawca przypominającego ptaka drapieżnego. Aby uskutecznić działanie takiego latawca powinniśmy puszczać nagrania dźwięków jakie wydają ptaki drapieżne. Sposób skuteczny do czasu aż ptaki przyzwyczają się. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest instalacja siatki na szpaki. Jest to bardzo duża inwestycja, ale daje nam niemalże stu procentową skuteczność działania. Aby siatka na szpaki spełniała swoje zadanie na 100 % powinniśmy odpowiednio ją zainstalować. Potrzebujemy do tego solidnego ogrodzenia, które zatrzyma siatkę w wysokości około trzech metrów nad ziemią. Mamy do wyboru w tym przypadku słupy betonowe bądź specjalnie zaimpregnowane drewno. Słupy betonowe to bardzo duży koszt, znacznie wyższy niż drewniane ale jeśli poddamy analizie trwałość surowca to beton bez dwóch zdań wygrywa z drewnem. Słupy wykonane z drewna będą natomiast tańsze od betonu ale łatwiej będą ulegały warunkom środowiska. Po wyborze słupów musimy zaopatrzyć się w drut, musi być to bardzo solidny drut, ponieważ siatka nie jest lekka a tak wielka inwestycja musi być solidnie wykonana żeby nie poprawiać jej za rok czy dwa. Po połączeniu słupów za pomocą druta przyszedł czas na dobór odpowiedniej siatki na szpaki. Prześwit pomiędzy oczkami siatki powinien być odpowiednio mały żeby nie tylko szpaki ale też wróble, kosy i inne roślinożerne ptaki nie mogły się przez nią przedostać.

Zapraszamy na stronę novmax.pl

Siatki stosowane są głównie na uprawy czereśni, wiśni, borówki amerykańskiej, porzeczek czy nawet malin. Teraz każdy z nas będzie już wiedział w jaki sposób założyć siatki na szpaki na swoje uprawy.
biznes
produkcja

frazy kluczowe: biznes, produkcja


Komentarze internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia:
 

Warto zobaczyć

Produkcja, Biznes, Przemysł, Atex, Bezpieczeństwo, Business inteligence, Certyfikat iso

Piszą na tym blogu

Michał Bąk, Jacek Gos, Alicja Miernikiewicz

Archiwum

Styczeń 2019, Sierpień 2018, Maj 2018, Listopad 2017, Październik 2017, Sierpień 2017, Lipiec 2017, Lipiec 2016, Czerwiec 2016, Listopad 2015, Lipiec 2015, Luty 2015